The Full Results for 2014

Adjudicators:
Alan Morrison & David Thornton (Music-Quality of Performance)
Paul Cosh (Programme Content)
Jo Wheeler & Steve Sykes (Entertainment)
Mike Kilroy (Soloist)

Music/Music/Content/Entertainment/Entertainment = Total
Morrison/Thornton/Cosh/Wheeler/Sykes = Total

1. Grimethorpe Colliery (Dr Robert Childs): 1(60pts)/3(54)/1(40)/2(19)/4(17) = 190
2. Cory (Philip Harper): 3(54)/1(60)/6(30)/4(17)/3(18) = 179
3. Tredegar (Ian Porthouse): 7(42)/2(57)/4(34)/5(16)/1(20) = 169
4. Fairey (Garry Cutt): 2(57)/4(51)/8(26)/6(15)/5(16) = 165
5. Flowers (Paul Holland): 4(51)/6(45)/3(36)/11(10)/7(14) = 156
6. Foden’s (Allan Withington): 6(45)/5(48)/7(28)/1(20)/8(13) = 154
7. Brass Band Schoonhoven (Erik Janssen): 8(39)/8(39)/5(32)/3(18)/2(19) = 146
8. Leyland (Richard Evans): 5(48)/7(42)/11(20)/7(14)/6(15) = 139
9. Carlton Main Frickley Colliery (Leigh Baker): 10(33)/10(33)/2(38)/10(11)/9(12) = 127
10. Brass Band of Central Florida (Chad Shoopman): 9(36)/9(36)/10(22)/12(9)/11(10) = 112
11. Woodfalls (Ray Farr): 11(30)/11(30)/9(24)/8(13)/10(11) = 108
12. Virtuosi GUS (Adam Cooke): 12(27)/12(27)/12(18)/9(12)/12(9) = 93

Individual Awards:

Don Lusher Trombone: Josh Cirtina (Fairey)
Harry Mortimer Best Principal Cornet: Dewi Griffiths (Tredegar)
The Fesa Trophy for Best Flugel: John Doyle (Leyland)
The Gateshead MBC Trophy for Best Soprano: Steve Stewart (Cory)
The Louis & Colin Johnson Trophy for Best Percussion Section: Brass Band of Central Florida
Best Euphonium: Glyn Williams (Foden’s)
Best Baritone: Ben Stratford (Flowers)
Best Horn: Owen Farr (Cory)
John Fletcher Best Basses: Grimethorpe Colliery
Best Entertainment & Presentation: Brass Band Schoonhoven
Best Programme Content: Grimethorpe Colliery
Quality of Performance: Grimethorpe Colliery
Best Soloist: David Childs, 2nd & 3rd Movements of Stratos Euphonium Concerto (Flowers)
New Composition/Arrangement: Paul McGhee (Monet’s Embankment)
Winning MD: Dr Robert Childs
Youngest Player: Zoe Wright (aged 15)—Leyland Band